MULTIFLEX – system budownictwa uprzemysłowionego z Węgierskiej Republiki Ludowej

Lata siedemdziesiąte XX wieku to okres dominacji uprzemysłowionego budownictwa mieszkaniowego, a szczególnie technologii wielkopłytowej. W Polsce najpopularniejszymi systemami były W-70 oraz Szczeciński. Ciągle jednak trwały prace nad innymi systemami, głównie dostosowanymi do rejonów kraju. Nie inaczej było za granicą, a konkretnie na Węgrzech.

Źródło: Młody Technik 5/1975

Inżynierom szczególnie głowę zaprzątał problem monotonii budowanych bloków. Nowo powstające osiedla stawały się podobne do siebie zarówno na zewnątrz budynków, jak i wewnątrz mieszkań.

W połowie lat siedemdziesiątych, węgierski inżynier architekt Imre Egressy opracował projekt systemu otwartego budownictwa uprzemysłowionego, czyli umożliwiającego dowolne kształtowanie budynków przy zachowaniu stałej liczby prefabrykatów. System ten otrzymał nazwę MULTIFLEX – był to skrót od angielskich słów: multi i flexibility, oznaczających możliwość wielokrotnej i elastycznej zmienności formowania całych budynków.

Źródło: Młody Technik 5/1975

Co ciekawe, bloki stawiane w tym systemie mogły być zarówno przy użyciu wielkich płyt, powstających w fabrykach domów, jak i technologii monolitycznej, czyli zalewania betonem na placu budowy deskowanych ścian.

Źródło: Młody Technik 5/1975

Konstrukcją nośną bloków był stały, krzyżowych ustrój przestrzenny, montowanych z płyt żelbetowych (ściany i stropy), a pozostałe elementy, odpowiadające za samą bryłę i podziały mieszkań były lekkimi płytami ścian działowych, loggii oraz pozostałych elementów. Można było je ustawiać w przeróżnych układach, dzięki czemu dostosowywano mieszkania do potrzeb i wymagań użytkowników.

Źródło: Młody Technik 5/1975

Imre Egressy zaprojektował 8 układów stałych konstrukcji nośnych, których zestawianie ze sobą umożliwiało budowę 140 różnych typów budynków mieszkalnych, mających od 5 do 20 kondygnacji ze zróżnicowanym wyglądem zewnętrznym. Projekt systemu budownictwa MULTIFLEX umożliwiał dowolną możliwość aranżacji każdego mieszkania w obrębie danego budynku, w tym łączenia ze sobą sąsiadujących mieszkań. W skrócie – można było w dowolnym momencie przebudować cały budynek wewnątrz! Dodatkową nowinką techniczną w tamtym okresie była możliwość zastosowania techniki elektronicznej maszyny cyfrowej do projektowania wnętrza bloku, co spowodowało powszechność systemu MULTIFLEX w Węgierskiej Republice Ludowej.

Źródło: Młody Technik 5/1975

Podobne wpisy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *